Bezpieczne dane na serwerze

Bezpieczne dane na serwerze

Posiadając cenne dane musimy pamiętać o ich szyfrowaniu i zabezpieczaniu przed dostępem do nich przez nieuprawnione osoby. W tym celu ważne pliki posiadają specjalne hasła, uprawnienia do odczytu, zapisu czy wykonania. Ponadto w przypadku, gdy dane te dostępne są na serwerze warto przemyśleć, jakim protokołem powinny być one transmitowane.

W sieci bowiem wiele osób podczas ataku na konkretny komputer czy serwer stosuje metodę nasłuchiwania pakietów danych. W momencie gdy są one niezaszyfrowane, osoba podsłuchująca dokładnie zna ich treść, tak jak docelowy odbiorca. Z tego właśnie powodu warto korzystać z protokołu HTTPS, z którego korzystają duże portale, sklepy internetowe i banki.

Podczas transmisji danych w tym protokole, wszystkie dane są szyfrowane i nawet gdy zostaną przechwycone nie istnieje ryzyko ich odczytania. Innym niezwykle ważnym elementem jest szyfrowanie danych dostępu, w tym szczególnie haseł. Zgodnie z obowiązującym prawem za niedostateczne zabezpieczenie połączenia czy serwera odpowiada jego właściciel, a w szczególności administrator.

Dlatego wszelkie hasła i cenne informacje należy przechowywać na serwerze w formie zaszyfrowanej, metodą jednokierunkową, którą nie można jednoznacznie deszyfrować. Zabezpieczenie serwera to za mało, aby mówić o bezpieczeństwie naszych danych, gdyż niejednokrotnie można było spotkać się z wyciekiem danych osobowych w sieci. Powodem było przechowywanie informacji na serwerze w postaci jawnej, czyli niezaszyfrowanej.